Nordic Walking Cyklistika Skating Golf Jachting Horská turistika Vodní turistika Aquapark Vinařské stezky Rafting Paragliding Opary Prevence Bolest svalů Alergie Nohám pro radost Kondice Úrazy Prodejny Půjčovny Bazar Speciály Nová letní 06 Výherci letní 05 Výherci zimní 04 Výherci letní 04 Výherci zimní 03 Výherci letní 03 Prospekty zdarm. Česká republika Rakousko Švýcarsko Bavorský les Vydavatel Cestovka Online

Nordic Walking

V roce 1992 byly zaznamenány v literatuře ve Spojených státech první zmínky o Pole Walking - chůzi s pomocí holí. Toto odvětví se v podstatě vyvinulo z lyžařského běhu. Rekreační chůze na lyžích, kterou zná téměř každý z nás, byla vlastně první formou Nordic Walking. Vrcholoví běžci na lyžích a biatlonisté využívají dnes tento nový sportovní druh k letnímu tréninku. Původní Nordic Walking je proto v nové podobě s velmi dlouhými kroky, podmíněnými silovým nasazením holí velmi náročným sportem. Jeho technika se blíží technice při klasickém běhu na lyžích.
Nordic Walking - nové sportovní odvětví z Finska pro každého bez ohledu na talent, kondici i věk
Ve Finsku se Nordic Walking vyvinul velmi rychle v lidový sport. Není divu, Finové jsou odmalička na hole zvyklí. Vlna nadšení se rozšířila po celé Skandinávii a pak i do střední a jižní Evropy. V německy mluvících zemích získává tento sport stále na větší popularitě. Je možno jej provozovat celý rok a ve všech výkonnostních skupinách, protože jeho sportovní úroveň lze velice lehce přizpůsobit vlastní sportovní úrovni.

V Evropě začal Nordic Walking ve Finsku a jeho technika se přizpůsobila i netrénovaným sportovcům. V průzkumech vědci zjistili, že při Nordic Walking je spotřebováno daleko větší množství energie a spotřeba kyslíku stoupá až o 20%. A výsledky u  jednotlivců vědce překvapily: spotřeba kalorií stoupá až o 40%, protože je do pohybu zapojeno veškeré svalstvo. Člověk přitom nemá pocit, že by byl Nordic Walking namáhavější než chůze.

Je nějaký rozdíl mezi Nordic Walking a ostatními vytrvalostními sporty?
Je to velice příjemný druh pohybu, který může vykonávat každý, výkonnostní sportovec i začátečník, mladý člověk i lidé v pokročilém věku. Tepová frekvence se nachází v oblasti, ve které se dlouhé hodiny můžeme cítit dobře, a přesto je spotřeba energie velmi vysoká.

Výkon je vyžadován od 600 svalů, a to je zhruba 90% všech svalů v těle. Tréninkový efekt se dá dobře rozpoznat na typických problémových partiích těla u mužů i žen. Je tento sport opravdu tak dobrý ke snížení váhy?

Většina občanů neujde denně více než jeden kilometr, potom není divu, že většina má problémy s nadváhou. A nadváha přináší jako následek problémy kloubů. Z tohoto důvodu nacházejí lidé s nadváhou jen těžko odhodlání k běhání. Nordic Walking mohou ale provozovat bez problémů. Pomocí holí jsou namáhány svaly celého těla a klouby dolních končetin jsou odlehčeny. Průměrně spotřebuje Nordic Walker až 400 kcal za hodinu, zatímco při rychlé chůzi bez holí je to pouze 280 kcal.

Mnozí hovoří o Nordic Walking jako o novém "zdravotním" sportu!
Pro toho, kdo stráví celý den za pracovním stolem, nejsou vinou špatnému držení těla časté bolesti hlavy nic nového. Při chůzi s použitím holí se mění svalové napětí, svaly se prokrvují, uvolňují a hlava pak nebolí.
I pro astmatiky je tento druh sportu velice vhodný, práce svalů horní poloviny těla tyto svaly posiluje a usnadňuje dýchání. To jsou jen dva příklady z mnoha.
Je to tedy sport, který může provozovat každý? Zásadně ano, ale za předpokladu, že se přece jen, což by mělo být normální u každého sportu, necháte prohlédnout lékařem.
Pak mohou mladí i staří, zdraví i nemocní, lidé s nadváhou i hubení aktivně Nordic Walking provozovat. V cizině je dokonce při určitých tělesných potížích, jako je např. nadváha, tento sport jako terapie předepisován.
Zdroj informací: http://www.dobruska.cz/kob/metodika/nw.htm