Nordic Walking Cyklistika Skating Golf Jachting Horská turistika Vodní turistika Aquapark Vinařské stezky Rafting Paragliding Opary Prevence Bolest svalů Alergie Nohám pro radost Kondice Úrazy Prodejny Půjčovny Bazar Speciály Nová letní 06 Výherci letní 05 Výherci zimní 04 Výherci letní 04 Výherci zimní 03 Výherci letní 03 Prospekty zdarm. Česká republika Rakousko Švýcarsko Bavorský les Vydavatel Cestovka Online

Léto je tady a s ním opary

Opar je nepříjemné infekční onemocnění kůže, které se obvykle vyskytuje na rtech či  v okolí úst a nosu a sužuje mnoho lidí nejčastěji v létě. Jeho výskyt v tomto období podporuje  letní sluníčko. Riziko představuje zejména pobyt u moře nebo na horách.

Opary vyvolané virem herpes simplex jsou nejrozšířenější puchýřnatou virovou infekcí kůže nebo sliznic. Mnoho lidí trpí na opakované opary, někteří velmi často. Návraty onemocnění jsou částečně způsobeny novým vzplanutím infekce, částečně jsou vyvolány opakovanou nákazou. Mezi nejčastější spouštěče vzniku oparu patří psychický stres, u žen menstruace, horečnaté onemocnění a v neposlední řadě slunce. Letní dovolená u moře nebo na horách, kdy náš organismus není na takovou zátěž připraven - může vést k velmi nepříjemnému a někdy dost bouřlivě probíhajícímu zánětu.

Příznaky a léčba

Lze účinně zabránit opakovaným návratům oparu nebo alespoň omezit jejich výskyt? Léčbu běžných projevů oparů, například puchýřku na rtu, je nejlepší svěřit do rukou samotného pacienta. K typickým projevům oparu patří krátké období nepříjemných pocitů v postižené oblasti, po němž následuje zduření a začervenání ložiska a vznik puchýřků. Ideální je zahájit léčbu hned na začátku. Pokud dokážeme zachytit první příznaky (svědění, pálení) vznikajícího oparu a aplikujeme lék, můžeme rozvoj oparu zastavit. První příznaky přitom pociťuje více než 60% pacientů. Některé současné léky jsou účinné od prvních příznaků až po puchýřek.

Zovirax  zkracuje dobu hojení až o 3 dny

Zovirax krém je lék, který se používá pro lokální léčbu oparů. Klinické studie prokázaly, že Zovirax zkracuje dobu hojení o celou 1/3, tedy až o 3 dny. To je jednou z jeho hlavních předností. Je to díky patentované formulaci, která zajišťuje maximální účinnost při minimálním podráždění. Zovirax v hygienické pumpičce je volně prodejný lék, který je určen pro lokální léčbu oparů. Je účinný od prvních příznaků oparu až po stádium puchýřku. Zovirax podstatně zmírňuje bolestivost a dobu jejího trvání.

Patentovaná formulace Zoviraxu

Koncentrace propylenglykolu, který má rozhodující vliv na vstřebávání léčivé látky acikloviru, dosahuje v Zoviraxu 40 %. Tato koncentrace zajišťuje optimální vstřebání acikloviru. U ostatních přípravků dosahuje koncentrace propylenglykolu pouze zhruba 15%. Proto Zovirax působí rychleji a účinněji. Aciklovir, léčivá látka Zoviraxu brání rozmnožování viru v napadených buňkách a tím  vzniku či dalšímu rozvoji příznaků oparu. 

Včasná léčba zastaví tvorbu oparu

Pokud dokážeme zachytit první příznaky (svědění, pálení) vznikajícího oparu a aplikujeme Zovirax, můžeme zastavit rozvoj oparu. První příznaky přitom pociťuje více než 60% pacientů. Zovirax je však účinný od prvních příznaků až po puchýřek. V těchto stádiích má prokázaný antivirový účinek.

Přípravky, které neobsahují aciklovir, se na postižené místo nanášejí každé dvě hodiny až devětkrát denně. Zovirax s obsahem acikloviru je možné aplikovat po třech až čtyřech hodinách pětkrát denně.

Jeho další přednost ocení nejen ženy, Zovirax je jedinečný i po stránce estetické. Nezanechává  bílé skvrny, protože se vstřebá okamžitě po nanesení. 

Pokusy mohou vést k alergii

Pacienti, kteří trpí opakovanými projevy oparu, často střídají různé přípravky určené pro lokální léčbu. Očekávají od nich ústup subjektivních potíží a rychlejší hojení zánětu. Často tak vystavují postiženou oblast vlivu nejrůznějších "přírodních" přípravků i různých "zaručených"  léčiv, leckdy v přesvědčení, že "když to pomohlo sousedce, pomůže to i mně". Tím je možné vysvětlit poměrně častou komplikaci virového oparu, kterou je kontaktní alergie na součásti lokálně použitých léčebných prostředků k ošetření ložiska.

Mezi klasické "přírodní" alergeny (látky způsobující alergii) často používané v lidových receptech proti oparům patří propolis nebo přípravky s tea tree olejem. 

Na letním sluníčku sice organismus po dlouhé zimě celkově pookřeje, riziko vzniku oparů je však v tomto období vyšší. Je proto dobré mít vždy po ruce kvalitní a účinný přípravek, který léčí  toto nepříjemné kožní onemocnění a pozastaví rozvoj jeho příznaků.